top of page

İTALYA`DA YATIRIM

You Are Here: Home / İtalya`da Yatırım

SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ?

Hayallerinizdeki yatırım fırsatını bulmak için sizlere 4 aşamalı bir destek sunmayı hedefliyoruz. Dilerseniz bütün aşamaları veya içlerinden size uygun olanları seçip, bu doğrultuda çalışmalar sunabiliriz.

EV ALIM MASRAFLARI NELERDİR?

Ev satın alan kişi yabancı bile olsa, evin İtalya`da satışı ile ilgili başta tescil, ipotek ve kadastro vergileri olmak üzere bazı vergi ve harçlar ödemek zorundadır. Avrupa birliği ülkelerinde ev alırken uygulanan yüksek vergi oranları yabancı yatırımcıları her zaman düşündürmüştür. İtalya`da hükümet özellikle gençlerin ev sahibi olmalarını desteklemek için geçtiğimiz yıllarda bir takım vergi indirimi yasaları ortaya çıkarmıştır. Bu yasalardan yerel halk gibi aynı zamanda yabancılar da yararlanabilmektedir. Bunun için en önemli koşullardan biri alınan evde ikamet ediyor olmak ve evin lüks bir ev kategorisine girmiyor olmasıdır.

Bu yeni yasa ile ilk evini alacak kişiler aşağıdaki bir dizi indirimlerden yararlanabilmektedirler;

-Ev alırken alınan tescil vergisi indirimi (%9 yerine %2)
-Tapu ve kadastro vergi indirimi (her biri için 50€)
-36 yaşın altındaki alıcılar için: tescil, ipotek ve kadastro vergilerinden muafiyet.

1) Evin ücreti: 120.000,00€`dan başlayan fiyatlar
2) Kayıt vergisi
3) Emlakçı: ev fiyatının yaklaşık %4- %5
4) Gelir idaresine yapılacak on sözleşme kayıt masrafları = 200€
5) Satış tutarına bağlı olarak sözleşmenin ve noterin transkripsiyon maliyetleri

Son başvuru 

2023 aralık! Bu fırsat kaçmaz

Son yıllarda italyan hükümeti, ev almaya teşvik etmek için “ilk ev” ve “ilk ev + under 36” yasaları çıkarmıştır. Bu yasalar yabancılar için de geçerli olup bir sürü vergi indirimi sunmaktadır.

YILLIK SABİT GİDERLER NELEDİR?

İtalya`da ev satın aldığınız taktirde ödemeniz gereken iki tane yıllık vergi vardır. Bunlardan biri IMU diğeri ise TARI`dir.
IMU, mülk sahipliği vergisidir. İlk evinizde, ilk beş yıl ikametgahınızı tuttuğunuz taktirde ödeme yapmanız gerekmez. Daha sonrasında ve ikinci evde yılda iki defa olmak üzere haziran ve aralık aylarında ödenir. Ödemeyi her koşulda ev sahibi yapar.

IMU nasıl hesaplanır?

(kadastro degeri) %5 x 160


TARI ise atık toplama ve bertaraf etme hizmetleri için belediyeye ödenen bir vergidir. Evde ikamet eden kişi tarafından ödenir. Bir örnekle açıklamak gerekirse, 80m2`lik bir ilk eviniz ve 20m2`lik bir garajınızın olduğunu düşünelim. Yıllık TARI ödemesi yaklaşık 170€ olur.

bottom of page